Płytki trójwymiarowe – pomoc w aranżacji i układaniu

0
216
Płytki trójwymiarowe

Nowoczesne aranżacje mieszkalne i komercyjne coraz częściej posługują się nietypowymi zestawami płytek. Za ich pomocą wykańcza się ściany i podłogi, tworząc unikatowe i niepodrabialne efekty. Do takich należą płytki z efektem 3D, nazywane po prostu trójwymiarowymi. Ich wypukło-wklęsła powierzchnia pozwala dodać pomieszczeniu głębi, podkreślić jego nowoczesny, designerski styl. Poniżej skupiamy się na podstawowych sprawach związanych z tego typu kafelkami. Podpowiadamy jak wygląda ich montaż oraz zwracamy uwagę na kluczowe aspekty, których nie powinna pominąć żadna osoba zainteresowana ich zastosowaniem w swojej łazience. 

Efekt trójwymiarowej ściany i podłogi – jak go osiągnąć?

Montaż płytek trójwymiarowych jest stosunkowo prosty i przypomina pod wieloma względami montaż standardowych kafelków. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka kluczowych spraw, które pomogą Ci w przeprowadzeniu całego zadania. Przede wszystkim należy wyrównać powierzchnie podłóg i ścian, które pragniesz wyłożyć. Im będą gładsze, tym lepiej. 

Niektórzy decydują się także na przyczepienie do podłoża wodoodpornej płyty kartonowo-gipsowej. Pomoże to z pewnością w ochronie przed nadmiarem wilgoci. Koniecznie jednak należy pamiętać dokładnym wypoziomowaniu powierzchni. 

Przed rozpoczęciem wykładania płytek należy dokładnie przetrzeć ich powierzchnię. Usuń z nich wszelkie zabrudzenia, pyłki, drobinki, które mogłyby powodować potencjalnie nierówności. Ponadto sprawdź, czy wszystkie płytki należą do tej samej serii oraz mają identyczny kolor. Oczywiście należy sprawdzić obecność potencjalnych uszkodzeń. 

W trakcie wykładania powierzchni należy posługiwać się dedykowanym do tego klejem. Kej biały warto stosować w płytkach mozaikowych, gdyż będzie zapobiegał powstawaniu niepożądanych przebarwień. 

Przyklejanie płytek do podłoża – krok po kroku 

Do przyklejania płytek warto zastosować specjalny typ pacy o gumowej powierzchni lub w całości wykonanej z gumy. W ten sposób nie zarysujesz powierzchni kafelków, ani nie uszkodzisz ich efektu trójwymiarowego. Pomagają też w równomiernym rozłożeniu nacisku, co tym bardziej pomoże w uzyskaniu równej podłogi. 

Po rozłożeniu wszystkich kafelków konieczne będzie fugowanie pustej przestrzeni pomiędzy nimi. Korzystając z fugi, należy przede wszystkim stosować się do zaleceń producenta. Może on określać w jakich temperaturach należy stosować fugę, jak należy aplikować preparat, a także udzielać innych wskazówek z tym związanych. 

Nadmiar wykorzystanej fugi należy zebrać, gdyż może oszpecić wygląd całej podłogi. Należy tego dokonać zanim fuga zdąży wyschnąć. W przeciwnym wypadku będzie trudna do usunięcia.

Płytki z efektem 3D na co dzień – jak o nie dbać

Płytki trójwymiarowe nie wymagają stosowania specjalnych impregnatów lub środków do ich konserwacji. Wystarczy, że będziesz je regularnie czyścić i na bieżąco usuwać zalegającą na nich wodę. Płytki posiadają dość niski stopień porowatości, co ułatwia ich mycie na sucho, jak i na mokro.

Warto w trakcie mycia uważać na ich powierzchnię i nie wywierać zbyt silnego nacisku. Ponieważ płytki trójwymiarowe mają odstające elementy, przy zbyt dynamicznych i agresywnym umyciu możesz niepotrzebnie je zarysować, obniżając tym samym końcowy efekt estetyczny.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here