Jak wygląda zbiór pieczarek w pieczarkarni?

0
1265
producent podłoża do uprawy pieczarek

Pieczarkarnia to zazwyczaj profesjonalne przedsiębiorstwo, które związane jest  z uprawą oraz zbiorem pieczarek na dużą skalę. Składa się ze specjalistycznych elementów wyposażenia, systemów oraz instalacji, które pozwalają na wygodną hodowlę grzybów na odpowiednim podłożu oraz ich późniejsze zbiory. Wyjaśniamy, jak wygląda proces zbierania pieczarek w pieczarkarni.

Skąd czerpać wiedzę na temat prowadzenia pieczarkarni?

Polska jest europejskim liderem w hodowli pieczarek. Zapotrzebowanie na nie nie spada, wręcz przeciwnie, dlatego powstaje coraz więcej pieczarkarni, w których są one uprawiane na dużą skalę. Warto jednak wiedzieć, że ich hodowla nie jest łatwa — konieczny jest zakup wartościowego podłoża, wyposażenia, jak i zapewnienie w hali odpowiednich warunków, pozwalających na ich wzrost. Skąd więc czerpać wartością wiedzę na ten temat?

Okazuje się, że dobry producent podłoża do uprawy pieczarek oferuje również doradztwo uprawowe, tak jest np. w przypadku firmy Karol Kania i Synowie. Jej specjaliści odwiedzają pieczarkarnie klientów i oferują im fachowe wsparcie na każdym etapie współpracy. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z indywidualnego wsparcia Opiekuna Klienta oraz udział w szkoleniach spersonalizowanych i grupowych. Warto zaznaczyć, że również w sieci jest szeroki dostęp do branżowych informacji i aktualności tematycznych z kraju oraz ze świata — warto czytać artykuły, fora czy grupy w social media.

Jak przebiega zbiór pieczarek w pieczarkarni?

Na samym początku warto zaznaczyć, że podłoże do uprawy pieczarek ze wsianą grzybnią układane jest na specjalnych długich regałach do uprawy. Poukładane jest ono na różnych poziomach. Grzyby zbierane są ręcznie, przez przeszkolonych w tym celu pracowników. Najlepiej sprawdzają się do tego osoby wysokie, które bez problemu sięgnąć do najwyższych półek. Najwięcej rąk do pracy potrzebnych jest przy zbiorze grzybów. Proces ten wymaga sporej cierpliwości, delikatności, ponieważ pieczarki są mało odporne na uszkodzenia, oraz precyzja, by bezbłędnie rozpoznać, czy dany okaz może zostać zebrany (pod uwagę bierze się wielkość, kształt, czy stopień otwarcia kapelusza). Zerwane pieczarki odkładane są do wózka, z którego później przekazywane są innym pracownikom. Wykonują oni działania związane z sortowaniem oraz pakowaniem grzybów.

Czy praca w pieczarkarni, zbiór pieczarek, jest zdrowa?

Praca przy zbiorze pieczarek nie jest uważana za szkodliwą dla zdrowia. Panujące w pieczarkarni warunki (temperatura wilgotność, cyrkulacja powietrza) oraz stosowane środki chemiczne nie wpływają negatywnie na zdrowie człowieka. Nie jest ona także szczególnie obciążająca i wymagająca fizycznie. Należy jednak zaznaczyć, że aby nie odczuwać negatywnych skutków pracy przy zbiorach pieczarek, konieczne jest właściwe dbanie o siebie i prowadzenie zdrowego trybu życia. Wpływ na to mają także odpowiednie wyposażenie hal produkcyjnych oraz przestrzeganie przepisów BHP  w czasie wykonywania działań. Do zbioru pieczarek niewymagane jest posiadanie certyfikatów, kursów czy zaświadczenia o stanie zdrowia.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here