Żółtaczka to choroba, której zazwyczaj towarzyszy zażółcenie skóry oraz twardówek oczu. Choroba ta rozwija się wskutek podwyższonego poziomu bilirubiny we krwi oaz w poszczególnych tkankach. Czy żółtaczka jest zaraźliwa?
Co to jest bilirubina?
Bilirubina to żółty barwnik, który dostaje się do ludzkiej krwi w wyniku rozpadu krwinek czerwonych. Bilirubina po uwolnieniu się z krwinek czerwonych przenika do krwi, a następnie przemieszcza się wraz z osoczem do wątroby, gdzie jest poddawana istotnym przemianom chemicznym. W dalszej kolejności zostaje ona wydalona do dróg żółciowych oraz jest zagęszczana w woreczku żółciowym.
Jakie wyróżnia się rodzaje żółtaczki?
Żółtaczka to choroba spowodowana wirusem zapalenia wątroby Dzieli się ją na typ: A, B i C.
– żółtaczka typu A – to choroba pokarmowa, którą zazwyczaj wywołuje wirus HAV, który to jest przenoszony drogą pokarmową. Może on być przeniesiony np. na brudnych rękach. Do zakażenia żółtaczką typu A bardzo często dochodzi z powodu spożycia zanieczyszczonej wirusami wody pitnej lub płukanych w niej pokarmów.
Choroba ta objawia się zażółceniem skóry i białek oczu. Ponadto chory zaczyna oddawać ciemny mocz oraz odbarwiony stolec. Przeciwko żółtaczce typu A podawana jest szczepionka w dwóch dawkach.
– żółtaczka typu B – w medycynie choroba ta jest zwana żółtaczką wszczepienną. Może ona powodować groźne powikłania, w postaci niewydolności oraz marskości wątroby. W konsekwencji tego może dojść nawet do raka wątroby, a nawet śmierci. Wirus zapalenia wątroby typu B do stu razy bardziej zakaźny niż wirus HIV.
Żółtaczka ta jest chorobą zakaźną i można się nią zarazić w wyniku :stosunku płciowego z osobą zakażoną, skaleczenia się brudną strzykawką lub igłą czy też podczas wykonywania tatuażu na skórze oraz korzystania z usług zakładów fryzjerskich, kosmetycznych oraz stomatologicznych.
– żółtaczka typu C – zazwyczaj choroba ta jest spowodowana wirusem zapalenia wątroby typu C – HCV. Źródłem zakażenia zazwyczaj jest kontakt z krwią zakażonej osoby. Zakażenie żółtaczką typu C ma początkowo bardzo ukryty przebieg i początkowo chory nie ma żadnych objawów. Niemniej w niektórych przypadkach zarażona osoba może odczuwać nudności, wymioty oraz świąd skóry. Ponadto chory może mieć problemy z koncentracją.
Do zakażenia tego typu żółtaczką może dojść podczas hospitalizacji, gdy choremu zostaje przetaczana krew na przykład podczas wykonywania dializ. Ponadto chorobą tą można zarazić się podczas wizyty u dentysty, gdy nie zostaje zachowana w pełni higiena.
W jaki sposób leczona jest żółtaczka?
Żółtaczka to niebezpieczna choroba, bardzo trudna do leczenia. Dobór rodzaju leczenia zależy w dużym stopniu od rozpoznania oraz stanu w jakim znajduje się dany pacjent.
Gdy żółtaczce towarzyszą objawy takie jak: bóle brzucha, wysoka temperatura, nudności oraz dreszcze należy czym prędzej skonsultować się z lekarzem.
Profilaktyka żółtaczki
W warunkach domowych, po wcześniejszym wykluczeniu żółtaczki mechanicznej, można jedynie podtrzymywać sprawność wątroby poprzez stosowanie odpowiedniej diety oraz wielogodzinny wypoczynek w ciągu dnia.
Warto też spożywać zwiększoną ilość witamin, przede wszystkim z grupy B oraz C oraz zażywać preparaty wspierające czynność poszczególnych komórek wątrobowych.
Zdrowa dieta dla wątroby to w głównej mierze taka, w której znajduje się mnóstwo owoców oraz warzyw i jednocześnie mała ilość tłuszczy pochodzenia zwierzęcego.
Niezwykle ważne jest także prowadzenie w pełni higienicznego trybu życia oraz unikanie ewentualnych źródeł zakażeń niebezpiecznymi chorobami, które to mogą zniszczyć naszą wątrobę.
Jak zdiagnozować żółtaczkę?
W przypadku podejrzenia występowania żółtaczki niezbędne jest przeprowadzenie przez lekarza rzetelnego wywiadu lekarskiego, badania palpacyjnego brzucha oraz badanie krwi, które to ma na celu oznaczenie bilirubiny. Dzięki przeprowadzonym badaniom możliwe jest odróżnienie zastoju żółci od uszkodzenia poszczególnych komórek wątrobowych.
Ponadto bardzo często wykonywane jest badanie USG jamy brzusznej, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Te szczegółowe badania pozwalają wykryć ewentualny obrzęk wątroby lub guz.