Czy pieniądze dają szczęście

0
1537
pieniądze

Na pytanie, czy pieniądze dają szczęście, odpowiedź jest zarówno trudna, jak i złożona. Zależy to od indywidualnej sytuacji danego człowieka (np. słowo „szczęście” dla jednego może oznaczać drogą, zagraniczną wycieczkę, a dla innego- spokojny wieczór z dobrą lekturą), więc omówić należy dwa przypadki: kiedy dana osoba zarabia dużo i kiedy zarabia mało oraz cały kontekst sytuacyjny.

W przypadku drogiego i nierefundowanego leczenia ułatwiają sytuację na tyle, że można sobie łatwiej ze wszystkim poradzić, chociaż jeszcze trzeba brać pod uwagę, ile owo leczenie kosztuje i ile dana osoba zarabia, gdyż są to pojęcia względne. Dla jednej osoby kupno leku za 10-20 zł będzie ogromnym i nieplanowanym obciążeniem, a inna osoba może wydać na dane lekarstwo 300 zł i w żaden sposób tego nie odczuje.

Z kolei leczenie jednej choroby może kosztować 50 zł, a innej- kilka milionów. Jeżeli dana osoba zarabia 2000 brutto miesięcznie i ma jeszcze inne, duże koszta, to, tak czy inaczej, i pierwsza opcja poważnie nadszarpnie budżet, a przy zarobkach wynoszących 10 000 zł miesięcznie na rękę to leczenie kosztujące rocznie kilka milionów może zrujnować budżet. Jeżeli zarobki pozwalają na leczenie, to z pewnością możemy mówić o szczęściu w znaczeniu „fart” czy „szczęśliwego zrządzenia losu”.

Weźmy pod uwagę sytuację, gdy dana osoba zarabia w miesiąc np. ponad 40 tysięcy zł. Czy ona jest szczęśliwa i czy byłaby równie szczęśliwa, zarabiając mniej przy wszystkich innych czynnikach niezmiennych? Nie. Satysfakcja z zarabiania większej ilości pieniędzy po prostu kończy się, jak dana osoba zarabia więcej niż określona granica- wyższe zarobki po prostu nie są już aż tak bardzo satysfakcjonujące. Z tego względu dalsze starania nie są warte większych wysiłków.

szczęście

Są w życiu sytuacje, gdy pozorne szczęście jest przyczyną nieszczęścia- dosyć powszechnym marzeniem jest duża wygrana w totolotka czy innej grze hazardowej. Psychika danej osoby po prostu nie potrafi sobie poradzić z posiadaną gotówką. Chociaż, przez państwowe totalizatory sportowe, proponowana jest pomoc psychologiczna, nikt nie myśli o tym, że taka pomoc może się przydać i osoba, która wygrała raz czy dwa sporą ilość gotówki za kilka miesięcy może żyć w biedzie, gdyż wszystko przepuściła, nie umiejąc sobie poradzić z całą sytuacją.

Można jeszcze wziąć pod uwagę inny aspekt tej sprawy: wielu ludzi po takiej wygranej z chęcią wróciłoby do spokojnego życia prowadzonego przed nią- nie jest mi jednak znana przyczyna takiego stanu.
Trzeba poruszyć drugą stronę tematu- co w przypadku skrajnej biedy. Wtedy definicja szczęścia będzie nad wyraz prosta- spełnienie podstawowych potrzeb swoich i swojej rodziny.

Wtedy każda gotówka może być przydatna

Inną sprawą jest sytuacja przy omawianiu typowej klasy średniej- stać na wszystkie podstawowe potrzeby, ale nie stać na luksusy. Jak w każdym przypadku, należy brać pod uwagę czynniki, które wpływają na poziom jej zadowolenia. Jeżeli jest szczęśliwa, zajadając słodycze przed telewizorem po ciężkim dniu pracy, to z pewnością zarabiane przez nią pieniądze dają jej szczęście. Jeżeli to jej nie satysfakcjonuje, to jest już w gorszej sytuacji.

czy pieniądze dają szczęście

Ostatnim aspektem omawianego tematu będzie szczęście związane z dziećmi. Jeżeli rodzice marzą o dużej ich ilości, to większa ilość gotówki z pewnością zapewni lepszy byt rodzinie.
Konkluzja z całego tekstu jest prosta- pieniądze same w sobie szczęścia dać nie mogą i nie mogą stanowić jedynego celu w życiu- jeżeli tak jest, to na starość skończymy samotni.

Z pewnością każdy zna tę historyjkę: profesor przychodzi na uczelnię ze słoikiem, kamieniami, żwirem i piaskiem. Wsypuje do słoika piasek i żwir, a kamienie się już nie mieszczą, ale jeżeli pierwsze wkłada kamienie, to i piasek znajduje szczelinę, w którą się może wcisnąć. Później tłumaczy, że kamienie to rzeczy najważniejsze (czyli rodzina), a żwir to praca, a piasek to rzeczy najdrobniejsze. Pieniądze w tym układzie są jak drobne kamienie- pozwalają utrzymać to, co dla nas najważniejsze i, zależnie od sytuacji, mogą sfinansować nam to, co uważamy za szczęście.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here