Czy łuszczyca swędzi

0
1113
czy łuszczyca swędzi

Łuszczyca to bardzo uciążliwa, przewlekła choroba skóry, która wymaga nieustannego leczenia. Zmiany skórne w postaci nieestetycznych, często łuszczących się plam mogą występować na skórze gładkiej, owłosionej oraz paznokciach. Czy łuszczyca swędzi?

Czym charakteryzuje się łuszczyca?

Łuszczyca to nieestetyczne zmiany na skórze, które to powodują ogromny dyskomfort estetyczny oraz świąd. To uciążliwa dolegliwość zaliczana jest do jednej z najczęstszych chorób skóry. Szacuje się, że na łuszczycę choruje od dwóch do 4 procent populacji.

Jest to przewlekłe schorzenie, które trudno się leczy. Charakteryzuje się ono okresami remisji oraz silnych nawrotów. Zmiany skórne spowodowane łuszczycą mogą objąć niemalże całe ciało. Występują one zarówno na skórze gładkiej, jak i owłosionej. Ponadto często łuszczyca objawia się nawet na paznokciach oraz poszczególnych stawach.

Jakie wyróżnia się typy łuszczycy?

Wyróżnia się kilka typów tego uciążliwego schorzenia:

– typ I – dziedziczny – który to zazwyczaj rozpoczyna się przed ukończeniem czterdziestego roku życia. Łuszczyca tego typu jak sama nazwa wskazuje jest dziedziczna i bardzo często lubi się nawracać.

– typ II – który to najczęściej występuje u osób pomiędzy pięćdziesiątym a siedemdziesiątym rokiem życia.

Do głównym przyczyn występowania łuszczycy wymienia:

– dziedziczenie,
– istotne zaburzenia układu immunologicznego,
– groźne zakażenie drobnoustrojami,
– nadwaga,
– palenie papierosów i alkohol
– stres, ciąża

Łuszczyca nie jest choroba zaraźliwą. Nic nam zatem nie grozi, jeśli podajemy rękę osobie borykającej się z tym schorzeniem lub gdy jemy tymi samymi sztućcami czy śpimy w jednym łóżku.

Jakie są istotne oznaki występowania łuszczycy?

Charakterystyczną cechą tego schorzenia są istotne zmiany skórne. Są one nierozerwalnie związane z zaburzeniem regeneracji naskórka w postaci czerwonych grudek, które to często występują w większych skupiskach. Występujące na ciele nieestetyczne plamy pokryte są biało – szarą łuską.

chora

Wśród wielu istotnych objawów tego schorzenia można wymienić:
pękanie skóry, ból, krwawienie, zaczerwienienie, świąd oraz nieprzyjemne pieczenie. Zmiany skórne najczęściej pojawiają się u chorego na twarzy, we włosach, na łokciach, kolanach, dłoniach, plecach, stopach, a nawet na paznokciach.

Jak skutecznie leczyć łuszczycę?

W przypadku występowania łuszczycy na powierzchni skóry pojawiają się łuski oraz zrogowaciały naskórek. W celu ich usunięcia bardzo często stosowany jest kwas salicylowy oraz różnorodne maści mocznikowe oraz solankowe.

W bardziej zaawansowanych przypadkach lekarz – dermatolog bardzo często dołącza kortykosteroidy oraz retinoidy. Podczas stosowania sterydów w maściach trzeba zachować szczególna ostrożność i używać ich tylko na niewielkich obszarach zajętych zmianami skórnymi.

Jeżeli leczenie tymi preparatami nie przynosi spodziewanych efektów, wówczas to bardzo często choremu podawane są pochodne witaminy D.

Doustne leczenie łuszczycy

Gdy choroba ta jest mocno zaawansowana i zmiany skórne zajmują bardzo duże obszary, wówczas to niezbędne jest wprowadzenie leczenia doustnego. Nowoczesnym oraz bardzo skutecznym leczeniem jest terapia z użyciem odpowiednich leków biologicznych.

Wybór leczenia w dużym stopniu jest uzależniony od stopnia zaawansowania choroby oraz czasu jej trwania. Warto pamiętać o tym, że łuszczyca jest bardzo często aktywowana wieloma czynnikami zewnętrznymi, wśród których można wymienić: stres oraz mocny stan zapalny organizmu.

chora dzeiewczyna

Leczenie łuszczycy z użyciem promieni UV

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów leczenia tego uciążliwego schorzenia jest stosowanie naświetleń promieniami ultrafioletowymi.
Najczęściej stosowane są naświetlania z użyciem promieni: UVA i UVB. Bardzo często naświetlanie jest łączone z leczeniem doustnym.

Niezwykle skuteczną metodą jest także tzw. fotoferaza, która to jest bardzo często stosowana przy bardzo ostrych stanach. Metoda ta polega na przepuszczaniu krwi pacjenta przez specjalne urządzenie, które to oddziela poszczególne limfocyty i następnie poddaje je działaniu promieni UVA. W dalszej kolejności napromieniowane limfocyty są połączone z pozostałymi składnikami krwi i wracają do krwioobiegu chorego.

Łuszczyca to trudne do wyleczenia schorzenie, zatem warto czym prędzej udać się do lekarza po zauważeniu pierwszych zmian na skórze.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here