Czy kebab jest zdrowy

0
1928
czy kebab jest zdrowy

Nawet jeśli dbasz o swoje zdrowie i ciało, odżywiając się racjonalnie na co dzień i regularnie ćwicząc fizycznie, na pewno od czasu do czasu zdarza ci się zjeść coś „zakazanego”. Nie da się żyć na samym kurczaku, ryżu i brokułach. Zdrowe jedzenie potrafi być oczywiście smaczne, ale nie da się ukryć, że potrafisz mieć znacznie większą ochotę na soczystego kebaba z idealnie wysmażonym mięsem aniżeli na sałatkę z pomidora, fasolki i oliwy z oliwek.

Dania typu fast-food wpisały się na dobre do naszego weekendowego trybu życia

Od czasu do czasu wszyscy lubimy je zjeść, dlatego gdy jesteś ze znajomymi na mieście, raczej nie chcesz sobie odmawiać tej przyjemności. Czy jednak powinieneś mieć przez to jakiekolwiek wyrzuty sumienia? Czy kebab jest zdrowy przynajmniej częściowo, czy jednak kategorycznie powinno się go unikać? Zdania na ten temat są różne. Nie da się bowiem wrzucić wszystkich kebabów do wszystkiego wora, gdyż w zależności od tego, gdzie zamówisz dla siebie danie, mogą mieć one całkowicie inne składy i wartości odżywcze. A tym samym inny wpływ na twoje zdrowie.

robi kebab

Kebab to typowa potrawa dla kuchni tureckiej, która bardzo szybko przyjęła się w naszym kraju. Stała się tak samo popularna jak włoska pizza i amerykańskie hamburgery. Tradycyjną recepturę dostosowaliśmy jednak do swoich polskich kubków smakowych i w ten oto sposób całkiem wartościowy kebab przeistoczył się w jedno z dań typu fast-food. Dziś możesz go kupić niemalże na każdej ulicy. Co i rusz natykasz się na budki serwujące dania kuchni tureckiej, które proponują ci stworzenie przepysznego kebaba w przeciągu dosłownie pięciu minut.

Czy jednak takie „małe” odstępstwo od diety nie pójdzie ci przypadkiem w biodra? To oczywiście zależy. Kebab na pewno nie jest daniem odchudzającym, ale też nie można powiedzieć, żeby był jakimś największym grzeszkiem kulinarnym na świecie. Zazwyczaj waży on niecałe pół kilograma (ale sporą jego część stanowią same warzywa), a dostarcza ok. 800 kcal. Czy to dużo? Niekoniecznie, bo jeśli jesteś aktywnym fizycznie mężczyzną i masz sporo mięśni, najprawdopodobniej potrafisz zjeść dużo więcej w porze obiadowej.

Kaloryczność nijak ma się jednak do wartości odżywczych. No to odpowiedzmy sobie na tytułowe pytanie – czy kebab jest zdrowy? Aby rozwikłać tę zagadkę, musimy zajrzeć do jego wnętrza i przyjrzeć się każdemu składnikowi, który ukrywa się pod grubą warstwą bułki lub mącznego placka. Bo kebab otaczany jest właśnie czymś takim. Pierwszym jego składnikiem jest zatem placek tortilla, opcjonalnie bułka – oba produkty wykonuje się z jasnej, oczyszczonej mąki, dlatego nie mają zbyt wielu wartości odżywczych. W roli głównego bohatera dania występuje oczywiście mięso.

kebab

Sam je zresztą wybierasz – możesz zdecydować się na kurczaka, wołowinę lub baraninę. Każdy z tych gatunków będzie tak naprawdę niezłym wyborem. Wszystkie zawierają dużą ilość białka, dzięki któremu dochodzi do szybszego wzrostu masy mięśniowej. W kebabie znajdują się także warzywa i to z uwagi na nie niektórzy sądzą, że to tureckie danie musi być zdrowe, ale raczej nie powinieneś wierzyć w to, że dostarczą ci one sporej ilości witamin bądź minerałów. Te wszystkie kapustki i sałatki całymi dniami leżą w pojemniczkach ustawionych na barach. Dochodzi w nich do sporych strat wszystkich wartościowych substancji. Nie można więc powiedzieć, że są one czymś bardzo dobrym dla zdrowia.

Teraz najprawdopodobniej sam zdołasz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy kebab jest zdrowy. Nie można powiedzieć, że jest on super wartościowy dla twojego organizmu, ale jeśli kiedyś w restauracji typu fast-food będziesz wahać się między dużą porcją frytek a bułą z warzywami i mięsem, postaw na tę drugą opcję. Spośród tego typu dań kebab jest akurat najmniejszym złem. Na pewno nie okaże się zdrowszy od samodzielnie przygotowanej sałatki, jednakże pewne ilości witamin i minerałów i tak się w nim znajdą. Nie jesz go zresztą codziennie, aby musieć się go obawiać. A raz w tygodniu spokojnie możesz sobie na coś takiego pozwolić.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here