Żylaki kończyn dolnych – przyczyny, objawy, leczenie

0
767
Żylaki kończyn dolnych

Żylaki kończyn dolnych to jedno z najczęstszych schorzeń układu krwionośnego. Choć z dolegliwością zmagają się przede wszystkim kobiety, tak występuje ona również u mężczyzn. Warto zdać sobie sprawę, że to nie tylko defekt kosmetyczny, ale przede wszystkim problem medyczny, który nieleczony może doprowadzić znaczącego pogłębienia się odczuwanych na co dzień dolegliwości i wystąpienia groźnych powikłań. Skąd biorą się żylaki, jakie są ich objawy i jak można je leczyć? Rozwiewamy wątpliwości!

Żylaki kończyn dolnych – przyczyny

Żylaki kończyn dolnych to patologiczne poszerzone żyły powierzchniowe, powstałe w wyniku nieprawidłowego działania zastawek żylnych. Niewydolna praca tych ostatnich przyczynia się do upośledzenia odpływu krwi, zastoju żylnego i wzrostu ciśnienia hydrostatycznego. Nieprzystosowane do zwiększonego ciśnienia wiotkie żyły powierzchniowe ulegają stopniowemu rozszerzeniu i nieodwracalnemu odkształceniu.

Przyczyny żylaków kończyn dolnych obejmują różne czynniki – zarówno nabyte, jak i wrodzone. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim kobiety i osoby o predyspozycjach genetycznych. Ryzyko pojawienia się żylaków potęguje nadwaga, otyłość i ciąża, w czasie których żyły muszą radzić sobie ze znacząco zwiększonym uciskiem, praca siedząca lub stojąca, brak ruchu, złe nawyki żywieniowe czy przebyta terapia hormonalna.

Objawy żylaków kończyn dolnych

Objawy żylaków kończyn dolnych nasilają się wraz ze wzrostem stopnia zaawansowania schorzenia. W początkowej fazie to przede wszystkim pojawiające się pajączki i dyskomfort okolic nóg – obrzęki, uczucie ciężkości, częste drętwienie nóg oraz skurcze łydek. Wraz z pogłębianiem się choroby zwiększają się obrzęki i dolegliwości bólowe, które mogą się nasilać w trakcie chodzenia. W zaostrzonej fazie niedrożności żylnej nóg i braku podjęcia leczenia może nawet dojść do groźnych powikłań – owrzodzenia żylnego podudzi czy stanu zapalnego.

Żylaki kończyn dolnych – leczenie

Leczenie żylaków nóg uzależnione jest od stadium zaawansowania choroby. Terapia zachowawcza dedykowana jest pacjentom z niewielkimi zmianami i kobietom w ciąży. To przede wszystkim farmakoterapia oraz leczenie uciskowe, które zmniejsza średnicę żył, poprawia krążenie krwi i zapobiegania jej cofaniu się. Poważne schorzenia kwalifikowane są do leczenia zabiegowego.  Leczenie żylaków kończyn dolnych przeprowadzane jest przy pomocy metod o różnej inwazyjności i technologii. Wśród dostępnych technik znajdują się m.in. małoinwazyjna i skuteczna laseroterapia EVLT, zamrażanie żył, opierająca się na iniekcji skleroterapia, para wodna SVS oraz termiczna ablacja z zastosowaniem fal radiowych RFITT Celon. Szczegółowe informacje na temat dostępnych metod leczenia żylaków nóg znajdziesz na: https://cafesenior.pl/artykuly/leczenie-zylakow-nog-jak-pozbyc-sie-pajaczkow-na-nogach,72212.html.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

PODZIEL SIĘ
Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala21/domains/kolaczasu.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here