Wpływ stresu na nasze oczy

0
629

Żyjemy w świecie, w którym każdy z nas doświadcza stresu. I chociaż nie zawsze jest on szkodliwy, ponieważ czasami motywuje nas do działania, to już przewlekłe napięcie, które utrzymuje się tygodniami i miesiącami ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Stres może doprowadzić nawet do wielu problemów zdrowotnych – nie każdy zdaje sobie sprawę, że może mieć nawet wpływ na Twoje oczy. Co się dzieje z Twoim wzrokiem, jeżeli żyjesz w stresie?

Stres, a wzrok – czy ma znaczenie?

Jak zachowuje się nasz wzrok pod wpływem stresu? Naukowcy stwierdzili, że w jego trakcie źrenice naturalnie się rozszerzają, aby poprawić jakość widzenia. Gdy przez dłuższy czas źrenice są rozszerzone, może to powodować nadwrażliwość na światło, ponieważ dostaje się wtedy do nich więcej promieni. Niektóre osoby w chwilach stresu narzekają także na niewyraźne widzenie. Często spotykane są też inne objawy – na przykład zmęczenie oczu. Dzieje się tak ponieważ, pod wpływem silnym emocji napinamy mięśnie, nierzadko pojawia się też ból głowy. W jeszcze innych sytuacjach oczy stają się suche, czemu towarzyszy uczucie piasku pod oczami lub wręcz przeciwnie – pojawia się łzawienie. Osoby przeżywające problemy, nierzadko narzekają na problem z bezsennością, co może przyczyniać się do drżenia powiek. Jak widać w trakcie stresujących sytuacji w naszym organizmie zachodzi wiele procesów – nic dziwnego, że życie w ciągłym napięciu może negatywnie wpłynąć na proces widzenia. Jak więc temu zaradzić?

Jak zmniejszyć wpływ stresu na widzenie?

Żyjemy w czasach, w których stres towarzyszy każdemu z nas. Najlepiej więc nauczyć się z nim żyć, tak aby zminimalizować jego negatywne działanie na organizm. Warto w tym celu rozpoznawać stresujące sytuacje oraz unikać ich lub odpowiednio się do nich przygotowywać. Niekiedy pomocna jest też terapia psychologiczna, której celem jest wyrobienie sobie właściwego poglądu na radzenie sobie z problemami. Nie mniejsze znaczenie ma prowadzenie zdrowego trybu życia – między innymi dostarczanie witamin i minerałów, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania wzroku. Warto dbać szczególnie o witaminy A, E i C oraz omega-3 i luteinę, które wspierają zdrowie oczu.  Można znaleźć je między innymi w rybach oraz roślinach liściastych. Zdrowe odżywianie nie tylko pomaga radzić sobie ze stresem, ale też zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób oczu, takich jak zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej czy odwarstwienie siatkówki. Ważne jest to, aby, regularnie uprawiać aktywności sportowe oraz dbać o odpowiednią ilość snu i odpoczynku każdego dnia.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here