Soczewki kontaktowe – ich wady i zalety

0
1122

Jednym z najszybciej rosnących trendów w okulistyce, jest korzystanie z soczewek kontaktowych. Choć obecne są na rynku już od kilkudziesięciu lat, to dopiero relatywnie niedawno stały się na tyle przystępne, że stały się realną alternatywą dla okularów korekcyjnych. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się nosić soczewki? Jak przygotować się na tę formę korekcji wzroku?

Soczewki kontaktowe – zalety

Oczywiście dla większości użytkowników główną zaletą korzystania ze szkieł kontaktowych bez wątpienia jest ich niewidoczność. Założone na oczach są praktycznie niedostrzegalne, zapewniając przy tym doskonałe widzenie od razu po założeniu. Soczewkami można w dodatku korygować nawet duże wady wzroku, które w przypadku tradycyjnych okularów wiązałyby się z koniecznością noszenia naprawdę grubych szkieł. Duża różnica wady wzroku pomiędzy oczami? Żaden problem, dzięki soczewkom można całkowicie ją zniwelować. W dodatku niektóre z nich pozwalają nawet na zmianę koloru oczu, na co decyduje się wiele osób ze względów estetycznych. Ponadto wysokiej jakości szkła kontaktowe wykonane w technologii Day&Night mogą być dla osób, które dobrze je tolerują, wygodną alternatywą dla laserowej korekcji wzroku. Niestety, nawet najlepsze soczewki nie są całkowicie pozbawione wad.

Wady szkieł kontaktowych

Nawet tak wygodne rozwiązanie, jak soczewki kontaktowe nie są pozbawione wad. Wśród nich można wymienić:

– wysokie koszty użytkowania – szczególnie soczewki jednodniowe, czy wysokojakościowe modele przeznaczone do noszenia przez całą dobę, potrafią kosztować nawet kilkaset złotych miesięcznie. Podobnie jak w przypadku specjalistycznych szkieł, niwelujących jakąś rzadszą wadę wzroku,

– konieczność ścisłego dbania o higienę – przed każdym kontaktem z okiem należy upewnić się, że ręce są dokładnie umyte, a po zdjęciu z oka soczewkę trzeba umieścić w sterylnym pojemniku i w nowym płynie,

– możliwość występowania powikłań – niestety wielu użytkowników soczewek uskarża się na nawracające stany zapalne i zmiany w obrębie powiek i gałek ocznych.

To oczywiście nie wszystkie wady, ale wymienione trzy należą do najczęściej występujących i warto mieć je na uwadze lub przedyskutować z okulistą przed decyzją o korzystaniu z soczewek.

Soczewki – jak zacząć?

Pierwszym krokiem powinno być udanie się do dobrego okulisty – np. do przychodni okulistycznej Dr. Nowosielskiej, w której wykonywane są kompleksowe badania pod kątem szkieł kontaktowych. Nastąpienie zostaniesz poinstruowany jak prawidłowo nakładać i zdejmować soczewki, a lekarz chętnie odpowie na Twoje pytania. Na wizytach kontrolnych zostaną wprowadzone ewentualne korekcje mocy i innych parametrów szkieł kontaktowych.

PODZIEL SIĘ
Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala21/domains/kolaczasu.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here