Pierwszy model – jak go wybrać i z czym zapoznać się przed złożeniem?

0
70
Pierwszy model do sklejania

Modelarstwo to hobby o charakterze typowo relaksacyjnym. Oczywiście, z początku może chwiać naszą cierpliwością, choć ma to na celu wyłącznie polepszenie precyzyjności. Kto nigdy nie spróbował złożyć żadnego modelu, ten nie ma zielonego pojęcia o satysfakcji, jaka płynie z jego ukończenia.

Długie zimowe wieczory to bardzo nudny okres w roku, gdzie praktycznie większość czasu spędzamy przed komputerem czy telewizorem. Może warto nieco urozmaicić swoje rutynowe czynności i dorzucić do nich pewną odskocznię w postaci modelarstwa?

Wybór pierwszego modelu do sklejania

Dla początkujących zdecydowanie najbardziej zaleca się wybór modelu plastikowego. Nie ma potrzeby bawić się żadnymi elementami kartonowymi czy papierowymi, a za elementy drewniane zazwyczaj biorą się osoby o większym już doświadczeniu. Oczywiście, stopień skomplikowania dla plastikowego wyrobu także nie powinien być zbyt wysoki.

Kluczowy jest jednak wybór tematyki, jaka nas interesuje. Chcąc zachęcić młodzież do rozpoczęcia przygody z modelarstwem, producenci wymyślają coraz to nowsze rzeczy. Modelarstwo to już nie tylko umieszczanie mikroskopijnych statków w butelce czy wykrawanie każdego elementu własnoręcznie z drewnianej płyty. Dziś mamy już styczność z gotowymi modelami do sklejania w postaci samochodów, samolotów, pojazdów opancerzonych czy statków. Niemal każdy jest tam w stanie znaleźć coś dla siebie.

Pełne zapoznanie się z modelem i instrukcją

sklep modelarski

Odnośnie pierwszego modelu, raczej nie próbujmy dokonywać jego zakupu przez internet. Istnieje spora szansa, że natrafimy na coś zbyt skomplikowanego bądź po prostu nudnego. Zdecydowanie lepiej odwiedzić sklep modelarski i spotkać się tam na żywo ze sprzedawcami. Przeważnie, specjaliści pracujący w takich placówkach znają się na rzeczy i potrafią doradzić zarówno początkującym, jak i bardziej zaawansowanym pasjonatom.

Po krótkim wywiadzie ze sprzedawcą, ten powinien wiedzieć co nas zainteresuje. Warto to sprawdzić i po powrocie do domu poczytać kilka informacji o konkretnym modelu. Takie działanie pozwala zwizualizować sobie, jak odwzorowywany pojazd rzeczywiście wyglądał, a także jaką niósł ze sobą historię. Można się śmiać, jednak dla młodzieży modelarstwo jest świetnym sposobem na poznanie wydarzeń w dawnych latach.

Składanie modelu – co będzie potrzebne?

Kiedy już w pełni zaprzyjaźnimy się z modelem, dotrze do nas, że rzeczywiście chcemy go złożyć. Każdy modelarz potrzebuje do tego odpowiednich narzędzi, o których powinien poinformować nas sprzedawca. Oczywiście, do podstawowego asortymentu każdej osoby zajmującej się modelarstwem należą cążki i nożyk modelarski. Te pierwsze posłużą nam do wycinania plastikowych elementów z ramek. Zadaniem popularnego skalpela jest natomiast obróbka wyciętych z ramki elementów tak, by nie posiadały one żadnych niedoskonałości. Podobnie, do końcowego szlifowania możemy użyć jeszcze pilnika. Kleje do plastiku są zazwyczaj dorzucane do modeli, jednak warto zaopatrzyć się w specjalny pistolet z igłą do ich wyciskania.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here