Palety z tworzywa sztucznego, wraz z rozwojem międzynarodowego transportu i spedycji zyskują coraz większą popularność. Mają wiele zalet, dzięki którym są coraz częściej wybierane przez producentów i przewoźników. Wystarczy powiedzieć, iż można z nich korzystać znaczenie dłużej, niż w przypadku palet drewnianych. Sprawdź, jakie są rodzaje palet plastikowych i poznaj ich najważniejsze właściwości.
Rodzaje i zastosowanie palet z tworzywa sztucznego
Najbardziej popularną paletą plastikową jest paleta o wymiarach 1200×800 mm. Jest to najbardziej uniwersalny rozmiar. W ofercie firm produkujących tego rodzaju palety dostępne są także rozmiary 1200×800 mm.,1200×1000 mm.,800×600 mm. oraz 600×400 mm. Innym przykładem często używanej palety jest ta oznaczona symbolem H1. Używa się jej w przemyśle mięsnym. Cechuje ją wysoki poziom sterylności, a także odporności na temperaturę i uszkodzenia. Ma specjalne perforacje, dzięki którym zachowana jest cyrkulacja powietrza.
Palety z tworzywa sztucznego występują także w wersji z płozami z blatem lub ażurowej, a także euro palety i pół palety. W przepisach transportowych nie wymaga się od palet plastikowych spełniania norm, które są wymagane dla palet drewnianych ISPM. Dzięki temu palety tego rodzaju są szczególnie polecane w eksporcie towarów do krajów takich jak: Kanada, USA, Nowa Zelandia, Chile, Chiny, Korea Południowa, Australia, RPA, Kolumbia i Brazylia. Palety plastikowe mają szerokie zastosowanie w przemyśle papierniczym, spożywczym, farmaceutycznym oraz branży motoryzacyjnej i elektronicznej.
Najważniejsze cechy palet z tworzyw sztucznych
Palety z tworzywa sztucznego mają znacznie mniejszą wagę od drewnianych. Poszczególne modele mogą być nawet dwukrotnie lżejsze od palet z drewna, które mają te same wymiary. Niewątpliwym ich atutem jest możliwość sztaplowania i magazynowania na sobie. Klienci chwalą sobie bezpieczeństwo ich użytkowania, ponieważ nie mają wystających gwoździ i drzazg.
Używanie palet z plastiku przyczynia się do redukcji kosztów i sprzyja ekologii. Producent palet plastikowych może wykorzystać palety wycofane z użytkowania i po ponownym ich przetworzeniu wykorzystać je do produkcji nowych sztuk. Palety z tworzywa, dzięki swojej gładkiej powierzchni są znacznie łatwiejsze do mycia i nie chłoną wilgoci. To również wpływa na mniejszy ciężar niż jej drewniany odpowiednik.