Zaćma inaczej nazywana jest zmętnieniem soczewki. To przypadłość, która polega na utracie jej przejrzystości, co prowadzi do zaburzeń widzenia, a w rezultacie nawet do utraty wzroku. Jest to choroba wieku starczego, której pierwsze objawy mogą pojawiać się już po 50 roku życia. Co warto wiedzieć o zaćmie, jej objawach i sposobie leczenia?
Czym jest zaćma i jakie są jej przyczyny?
Zaćma jest chorobą degeneracją oczu, powstającą w momencie, gdy soczewka ulega zmętnieniu, co obniża klarowność i jakość obrazu. Zadaniem soczewki jest skupianie docierających do oka impulsów oraz kierowanie ich na znajdującą się obok siatkówkę – jeżeli proces ten przebiega sprawnie, prawidłowo odbieramy bodźce wzrokowe. W przypadku, gdy ulega ona zmętnieniu, wykonywanie najprostszych czynności potrafi stanowić nie lada wyzwanie. Według najnowszych badań zaćma jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku na świecie, a w grupie ryzyka znajdują się głównie osoby starsze.
Jakie są objawy tej choroby? Głównym symptomem jest pogorszenie wzroku. Chory widzi obraz w sposób rozmazany i nieostry – jakby patrzył przez mgłę. Może towarzyszyć mu szybkie męczenie się oczu, bóle głowy oraz trudności w ocenianiu odległości. Gdy choroba przybiera na sile, mogą pojawiać się problemy z rozpoznawaniem barw i ich intensywności – chorych razi silne światło, a ciemne kolory wydają się jeszcze ciemniejsze. Rozwój choroby to kwestia bardzo indywidualna – może ona rozwijać się w jednym lub obu oczach. Niekiedy progresuje bardzo powoli i nie powoduje całkowitej utraty wzroku, w innych przypadkach postępuje szybko i przy braku leczenia przyczynia się do ślepoty.
Leczenie zaćmy – jak wygląda?
Chociaż zaćma jest dosyć poważną i niebezpieczną chorobą, z powodzeniem można ją leczyć. Najskuteczniejszym sposobem jest operacja zaćmy, której celem jest usunięcie zmętniałej soczewki oraz wymienienie jej na sztuczny odpowiednik – najczęściej wykonany z materiału akrylowego. Pacjent po operacji widzi ostro i dokładnie – zarówno z bliska, jak i z daleka. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, co sprawia, że jest bezbolesny. W jego trakcie lekarz rozbija soczewkę oka oraz pozbywa się jej wysysając ją przez dwumilimetrowe nacięcie – nazywa się to fakoemulsyfikacją. Specjalista korzysta w tym celu z mikroskopu operacyjnego, który kilkukrotnie powiększa obraz, co pozwala mu na dokładność i precyzję. Zmętnioną soczewkę można też rozbić za pomocą lasera lub ultradźwięków, co jest dosyć nowatorskim rozwiązaniem.