Odchudzamy psa z nadwagą

0
654
Odchudzamy psa z nadwagą

Nie wszyscy właściciele psów zdają sobie sprawę, jak dużym zagrożeniem dla psa jest otyłość. Psy dokarmiane ludzkim jedzeniem, spędzające całe dni na kanapie, wychodzące na spacer wyłącznie na smyczy, karmione słodyczami przybierają bardzo szybko na wadze i nie mają jak stracić zbędnych kilogramów. Niektóre rasy szczególnie cierpią z tego powodu, krótkie, słabo umięśnione nogi nie są w stanie udźwignąć masy kręgosłupa.

Czy karma dla psów z nadwagą rozwiąże problem?

Gdy problem nadwagi psa jest widoczny gołym okiem nie pozostaje już nic innego jak przystąpić do działania. Najlepiej zacząć tę powrotną podróż od weterynarza, który pomoże w ustalaniu prawidłowej wagi psa oraz doradzi, jaką skuteczną karmę dla psów z nadwagą wybrać. Pomoże też ustalić szczegółowy plan odżywiania oraz ilości każdego posiłku. Wykluczy również ewentualne choroby, których skutkiem mogłaby by być nadwaga. Najważniejsze o czym trzeba pamiętać, to nie wolno zacząć psa głodzić. Proces odchudzania, tak jak u człowieka, polega na umiejętnym dawkowaniu pokarmu a nie na jego odstawianiu.

Jak dbać o psa z nadwagą?

Pierwszym zadaniem na drodze do odchudzania psa jest wybór optymalnej karmy dla psów z nadwagą. Po wykluczeniu ewentualnych schorzeń  organizmu można dobrać specjalną karmę i określić jej ilość do wieku psa i masy. Starsze psy wymagają częstszego karmienia w mniejszych ilościach.

Jeżeli pies akceptuje wybraną karmę, można kierować się tabelką umieszczaną przez producenta na opakowaniu. Warto przestrzegać tych reguł, stosując miarkę do karmy i starannie wydzielać zwierzęciu jedzenie. Jeżeli pies będzie otrzymywał dokładnie określoną ilość karmy, bez dodatkowego podjadania, efekty pojawią bardzo się szybko.

Codzienna porcja ruchu

Jednak karma dla psów z nadwagą nie rozwiązuje wszystkich problemów. Pies, tak jak człowiek, musi się ruszać, a decydując się na domowe zwierzę, trzeba zaakceptować ten obowiązek. Spacer z psem trzy razy dziennie to minimum jakie powinno wpisać się w plan dnia. Dla psa z nadwagą to jednak stanowczo za mało. Przynajmniej jeden ze spacerów powinien być dłuższy i bardziej aktywny. Pies z nadwagą nie lubi nadmiernie się ruszać, nie jest skory do zabawy ponieważ szybko się męczy. Dlatego tym bardziej trzeba dostosować jego i własną aktywność do aktualnie trwającego procesu odchudzania.

Stosując karmy dla psów z nadwagą oraz zwiększając porcję ruchu każdego dnia stosunkowo szybko osiąga się zamierzony efekt. Zwykle wraz z odchudzaniem psa następuje efekt poprawy zdrowia i wyglądu właściciela czworonoga. Nie warto więc odkładać tych czynności na później.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here