Kołdry obciążeniowe

0
87
Kołdry obciążeniowe

Kołdra obciążeniowa posiada zwiększoną masę. Jest to spowodowane obecnością specjalnych kieszeni, w których wszyte mogą być kulki metalowe bądź szklane. Każda kieszeń powinna posiadać dokładnie taki sam ciężar. Kołdry obciążeniowe są inaczej nazywane kołdrami sensorycznymi. Początkowo stanowiły element terapii dla osób z zaburzeniami proprioceptywnymi, aktualnie posiadają dużo szersze zastosowanie. 

Jak działają kołdry obciążeniowe?

Kołdra obciążeniowa działa wyciszająco na układ nerwowy. Oddziałując delikatnym naciskiem stymuluje czucie głębokie przez co wpływa na redukcje napięcia, działa rozluźniająco oraz poprawia jakość snu. Głównym celem jest poprawa przetwarzania procesów sensorycznych. Stosowanie kołdry obciążeniowej stymuluje wydzielanie hormonów oraz neuroprzekaźników między innymi serotoniny i melatoniny. W naturalny sposób zredukowany zostaję lęk, pobudzenie psychoruchowe a poziom tętna maleje. Zalecane jest aby podczas stosowania kołdry sensorycznej spać nago, aby zintensyfikować odczucia.

Dla kogo polecane są kołdry obciążeniowe?

Kołdry obciążeniowe znalazły zastosowanie w terapii osób z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. Przykładem mogą być osoby ze spektrum autyzmu lub z zespołem Aspergera. Po kołdrę często sięgają osoby cierpiące na bezsenność. Kołdry można wykorzystać również w przypadku dzieci. Zastosowanie znajdzie w przypadku terapii dzieci, które posiadają zdiagnozowane zaburzenia SI oraz w przypadku dzieci z ADHD. Taka terapia jest stosowana w gabinetach, ale kołdrę obciążeniową można stosować również w domu po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Należy pamiętać aby nie stosować kołder u dzieci poniżej drugiego roku życia, gdyż może to grozić uduszeniem. Osoby nie posiadające zaburzeń również mogą korzystać z kołder sensorycznych. W tym przypadku głównymi zaletami będzie poprawa nastroju, koncentracji, łagodzenie bólu oraz poprawa jakości snu.

Kołdra obciążeniowa – przeciwskazania

Chociaż stosowanie kołdry obciążeniowej uznawane jest za bezpieczne istnieją schorzenia przy których nie powinniśmy stosować kołder sensorycznych. W tych przypadkach kołdra mogła by nasilić objawy i pogłębić występujące stany patologiczne. Do takich schorzeń zaliczamy:

  1. klaustrofobia,
  2. osteoporoza,
  3. astma,
  4. bezdech senny,
  5. łamliwość kości.

Jak dobrać kołdrę obciążeniową?

Kołdra obciążeniowa powinna mieć ciężar wynoszący od 5 do 15% masy użytkownika. Istotna jest również odpowiednia wielkość kołdry, która powinna być dostosowana do wielkości łóżka. Jeżeli wybieramy kołdrę sensoryczną dla dziecka rozmiar powinien być większy o około 20cm od wzrostu dziecka. Odpowiednio dobrana powinna posłużyć naszemu dziecku nawet do dwóch lat.

Jak stosować?

Stosowanie kołdry przez osobę dorosłą zaczynamy od 15 minutowej sesji. Stopniowo możemy wydłużać ten czas, obserwując jak reaguje ciało na ciężar. Jeżeli nie występuje uczucie dyskomfortu kołdrę można stosować nawet przez całą noc. Jeżeli chcemy zastosować kołdrę dla dzieci czas powinien wynosić około 20 minut. Dzieci nie powinny stosować kołdry przez całą noc. Należy też zwrócić szczególną uwagę aby koc nie zakrył szyi i  głowy dziecka.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here