Ogrody zimowe stają się w Polsce coraz bardziej popularne i chociaż nie każdy ma warunki, żeby móc je stworzyć od zera, zgodnie z całą sztuką ich budowy, to marzymy o tym coraz częściej. Ogród zimowy jest swojego rodzaju ostoją dla kwiatów i krzewów, a czasem nawet drzewek, które mogą w nim kwitnąć całą zimę, ale i miejscem stworzonym dla własnego relaksu. Wyposażony w sofę czy fotele może stać się idealnym miejscem do czytania książki czy wypicia kawy w pięknym otoczeniu. Od czego zacząć budowę takiego ogrodu i z czym ona się wiąże?
Jak buduje się ogrody zimowe od zera?
Pierwszym krokiem do stworzenia bajkowego ogrodu zimowego, jest wybranie dla niego odpowiedniego miejsca. Ogród zimowy ma łączyć w sobie wypoczynek, miejsce wzrostu roślin i strefę relaksacyjną z pięknym widokiem na zimę znajdującą się tuż za jego oknami, dlatego warto zbudować do w tym miejscu domu, które pozwala na takie widoki. Ogród dobudowany od części jasnej i rozciągającej się na trawnik, łąkę czy sad owocowy przed domem to wymarzone miejsce.
Kolejnym krokiem jest zadbanie o odpowiednią, szczelną konstrukcję pomieszczenia. Tu mogą się sprawdzić profile aluminiowe np. z firmy https://www.aliplast.pl/oferta/ogrody-zimowe, które wyróżniają się lekkością i jednocześnie dużą masywnością. Profile obudowuje się później przejrzystymi „szybami”, które mogą być szkłem zespolonym (o podwyższonej wytrzymałości) czy panelami z transparentnego poliwęglanu komórkowego. Przejrzystość ma tutaj kluczowe znaczenie, bo do znajdujących się w środku roślin musi docierać światło zewnętrzne. Po przygotowaniu zewnętrznej konstrukcji i jej obudowy, można ją zacząć urządzać wnętrze.
Co może znaleźć się w takim pomieszczeniu?
W środku ogrodów zimowych wydziela się zwykle dwie strefy: roślinną oraz wypoczynkową. Mogą być one od siebie niezależne lub przenikać się wzajemnie i uzupełniać, dzięki czemu wypoczynek w takim miejscu jest o wiele bardziej przyjemny. Strefa roślinna to krzewy, kwiaty doniczkowe, małe drzewka oraz kompozycje roślinne w wazonach, a relaksacyjna: fotel bujany, sofa czy stół przy którym można zjeść ciepły posiłek, podziwiając szalejącą za szybami zimę.