Impregnaty do drewna – jakie zadania pełnią?

0
1160
Impregnaty do drewna

Drewniane meble, elementy konstrukcyjne czy architektura ogrodowa dają niesamowicie dekoracyjny efekt. Aby mógł on jednak trwać przez długi czas, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie drewna przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jakie impregnaty warto zastosować i jakie są ich rodzaje? Dlaczego impregnacja jest aż tak ważna i jakie daje korzyści? O tym wszystkim dowiesz się z poniższego tekstu.

Impregnat do drewna – rodzaje

Impregnat do drewna jest substancją chemiczną, która służy do nasączania surowego drewna celem jego ochrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, rozwojem pleśni, grzybów czy owadów. Impregnaty do drewna występują w kilku podstawowych rodzajach. Pierwszym z nich są impregnaty wodorozcieńczalne. W takich impregnatach zanurzamy drewno, a substancje czynne wnikają w jego strukturę, chroniąc ją przed grzybami czy pleśnią. Co więcej, impregnaty wodorozcieńczalne są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, nadają się więc do impregnacji drewna na zewnątrz. Dużą zaletą impregnatów wodorozcieńczalnych jest fakt, że są one bezwonne i niepalne. Impregnaty wodorozcieńczalne mogą być stosowane do lekko wilgotnego drewna.

Drugim rodzajem impregnatów są impregnaty rozpuszczalnikowe. Służą one do zabezpieczania elementów drewnianych na zewnątrz budynków, np. do zabezpieczania płotów czy innych elementów konstrukcji. Są łatwopalne i posiadają ostry, drażniący zapach. Na powierzchni drewna tworzą gładką powierzchnię, a do tego barwią drewno, zachowując jego strukturę. Aby impregnat zadziałał, konieczne jest nałożenie jego dwóch warstw bądź dodatkowej warstwy lakierobejcy lub lakieru bezbarwnego. Impregnat rozpuszczalnikowy nakłada się pędzlem.

Ostatnim rodzajem impregnatów do drewna są impregnaty olejowe. Służą one do stosowania na zewnątrz budynków. Pozostawiają grubą i matową powłokę na powierzchni drewna, zapobiegając jego pęknięciom. Zapobiega wnikaniu wilgoci w strukturę drewna, jest transparentny i matowy.

Dlaczego impregnacja drewna jest tak ważna?

Impregnacja drewna ma ogromne znaczenie dla przedłużenia jego trwałości. Dotyczy to przede wszystkim elementów zewnętrznych, np. elementów małej architektury ogrodowej, które są ciągle narażone na czynniki atmosferyczne. Nawet lekko wilgotne drewno, które nie zostało odpowiednio zabezpieczone, może być doskonałą pożywką dla pleśni czy innych grzybów, groźnych dla konstrukcji drewnianych i dla naszego zdrowia.

Impregnacja drewna konstrukcyjnego

Impregnacji powinniśmy poddać przede wszystkim drewno konstrukcyjne, np. elementy więźby dachowej. Dzięki temu zabezpieczamy drewno przed wnikaniem wilgoci i rozwojem grzybów i pleśni. Wilgotne, spleśniałe drewno oznacza naruszoną konstrukcję, co znacząco zmniejsza trwałość. To dlatego impregnacja jest zabiegiem niezwykle ważnym i powtarzalnym. Mówiąc o impregnatach, warto wspomnieć także o substancji, jaką jest impregnat solny. Dostępny jest jako produkt gotowy do użytku lub jako proszek do rozpuszczenia. Najczęściej stosowany jest w tartakach dla skutecznej ochrony elementów konstrukcyjnych.

Jak zachować strukturę drewna, impregnując meble ogrodowe?

Jeżeli chcesz zachować naturalny kolor drewna, wybierz bezbarwny impregnat, który nie zmienia koloru, a tworzy transparentną powłokę na powierzchni malowanego przedmiotu. W ten sposób zachowasz strukturę drewna, naturalny rysunek słojów czy dekoracyjne niedoskonałości. W ten sposób możesz zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe, które na co dzień poddawane są działaniu szkodliwych czynników atmosferycznych. Produkty do impregnacji drewna kupisz tutaj: https://www.dekoratorium.pl/pl/c/Produkty/Produkty-do-drewna/Impregnaty.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here