Fundamentowanie głębokie a bezpośrednie — czym się różnią?

0
396
fundamentowanie głębokie

W budownictwie najważniejsza jest wytrzymałość i stabilność budynku. Do tego potrzebna jest szczegółowa analiza podłoża, przed rozpoczęciem budowy należy wzięć pod lupę warunki gruntowe.

Czym jest fundament?

Fundament jest częścią budynku, jej zadaniem jest odpowiednie rozłożenie ciężkości budowli, tak by wszystkie oddziaływania były przekazywane w głąb ziemi. Przed rozpoczęciem budowy, geotechnik musi określić, czy dany teren jest odpowiedni, pod uwagę są brane warunki gruntowe, warunki ekonomiczne, samo ukształtowanie terenu i lokalizacja i przede wszystkim, jaki budynek ma tu powstać, jakie będzie jego przeznaczenie, jaka będzie wielkość budynku. Geotechnik musi wzięć też pod uwagę stopień zagrożenia życia w przypadku awarii konstrukcji.

Rodzaje fundamentów

Fundament to najważniejszy element konstrukcyjny w budownictwie, przekazuje on ciężar budowli w podłoże. Najczęściej fundamenty wykonywane są z betonu, żelbetu, z cegieł lub kamieni, jeszcze niekiedy korzysta się z drewna, ale niezwykle rzadko. W zależności od głębokości i tego, jakiego fundamentowania się użyje, wyróżniamy:

  • fundamentowanie bezpośrednie,
  • fundamentowanie głębokie, inaczej pośrednie.

W wielu przypadkach wykorzystuje się fundamentowanie bezpośrednie, są one wykonywane w otwartym okopie, zwykle korzysta się z nich przy budowie domu jednorodzinnego, który nie potrzebuje dodatkowego wzmocnienia w gruncie. Ciężar budynku oddziałuje bezpośrednio na podłoże gruntowe, stąd nazwa – fundamentowanie bezpośrednie. Pośrednie jest dużo bardziej skomplikowane i wymaga specjalistycznego sprzętu. Fundamentowanie głębokie wykonują firmy jak Keller.com.pl, mogą oni wbić lub wwiercić pale z pomocą młotów hydraulicznych, wibromłotów, świdra spiralnego, czy korzystając z mobilnych wiertnic.

Czym jest fundamentowanie głębokie?

Fundamentowanie głębokie polega na tym, że ciężar budynku jest przenoszony w głębsze warstwy gruntu. Z tego rodzaju gruntowania korzysta się, przy gorszych warunkach gruntowych, najczęściej na terenach podmokłych. Pale mają za zadanie przedostać się przez słaby grunt, by zaczepić się w mocnym gruncie, dzięki temu fundament budynku będzie stabilny. Fundamenty głębokie możemy podzielić na kilka rodzajów.

Fundamenty podparte

Sięgają one głęboko, aż do nośnej warstwy gruntu. Mogą być wykonywane jako:

  • pale – istnieje wiele różnych pali fundamentowych, najpopularniejsze są żelbetowe pale prefabrykowane i betonowe. Pale prefabrykowane mogą być wbijane w ziemię z pomocą kafara, albo wciskane,
  • kesony – ma postać żelowej lub stalowej skrzyni, która pod wpływem własnego ciężaru jest wbijana w ziemię gruntową, kiedy jest dostatecznie głęboko, zalewa się ją betonem, a na tym wykonuje się dalszą część fundamentu,
  • studnie – mają kształt cylindryczny i są ostro zakończone.

Fundamenty zawieszone

Są to głównie pale, które wbija się w grunt, mają zadanie zagęścić grunt. Górne części pala wykańcza się płytkim fundamentowaniem.

Fundamenty normalne

Łączą w sobie cechy dwóch poprzednich fundamentów, przenoszą ciężar w ziemię gruntową przez podstawę, jak i pobocznicę pali. Na górnej części wykonuje się fundamentowanie bezpośrednie.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here