Dlaczego okna są ważne?

0
79
okno

Okna stanowią bardzo ważną część naszego domu, więc na etapie wyboru jaki rodzaj profili wybrać – słusznie mamy sporo wątpliwości. Teoretycznie na rynku możemy wybierać wśród okien drewnianych, aluminiowych i wykonanych z tworzywa sztucznego. Znaczenie ma jednak jeszcze grubość okna, współczynnik przenikania ciepła, liczba szyb, parametry ramki międzyszobwej czy chociażby sama wielkość profilu. Osoby, które na co dzień nie mają styczności z tymi terminami budowlanymi, mogą się czuć bardzo zagubione. A przecież decyzja o rodzaju okien zostaje z nami na wiele lat, a często nawet na całe życie.

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Najważniejszą funkcją okien jest ochrona naszego mieszkania przed uciekaniem ciepła zimą i jesienią. Okna Częstochowa https://novobudowa.pl/okna/czestochowa/ muszą być grube i szczelne, aby nie dopuścić do wlatywania zimna i obniżania temperatury. Odwrotną funkcjonalność mają okna latem, kiedy zapobiegają nadmiernemu ogrzewaniu się powietrza w domu, chroniąc nas przed upałami. Dodatkowo okna powinny stanowić barierę akustyczną od otaczającego nas świata – szczekających psów, bawiących się głośno dzieci czy chociażby sąsiadów koszących trawę. W tym przypadku również liczba szyb (czy też mówiąc bardziej ogólnie – grubość okien) będzie miała kluczowe znaczenie. Szczelność to kolejna kwestia, której powinniśmy dopilnować – zwłaszcza zlecając montaż okien ekipie specjalistów. Niestety nie wszyscy monterzy są profesjonalistami i uczciwymi pracownikami. Błędy na etapie montażu z pewnością odbiją się na naszym komforcie użytkowania okien w przyszłości, a niestety będzie je bardzo trudno naprawić po wykończeniu wnętrza. Wymiana okien czy dodatkowe uszczelnienie, wiążą się z ogromnymi kosztami finansowymi, utratą czasu, zniszczeniem wyposażenia okołookiennego (parapety, ściany, futryny), a przede wszystkim sporym bałaganem w domu.

Estetyczny wybór na lata

Przy wyborze wyglądu profili, nie warto sugerować się modą czy chwilowymi upodobaniami. Drewniane okna są bardzo popularne w ostatnich czasach, ale jednocześnie są bardzo drogie. Funkcjonalnością i parametrami nie różnią się od okien wykonanych z tworzywa sztucznego, a jednak cena potrafi być nawet dwa razy wyższa. Sam materiał jest w obecnych czasach dosyć drogi i trudno dostępny. Może warto w takiej sytuacji zdecydować się na najbardziej optymalne rozwiązanie dostępne obecnie na rynku – czyli okna PVC z dodatkową okleiną w kolorze i wzorze drewna? Będzie to zdecydowanie tańsze rozwiązanie, a przynoszące podobny efekt wizualny. W przypadku chęci zmiany koloru okleiny – nie będzie to jednak takie proste. Najczęściej wybierane są białe okna plastikowe, które pasują do większości wnętrz domów i mieszkań. Jedynym ryzykiem w tym przypadku jest możliwość zażółcenia powierzchni po wieloletniej ekspozycji na słońce. Zadbane, białe okna PVC posłużą nam wiele lat i będą działały bez zarzutu. Będzie to również najkorzystniejszy wybór pod kątem ceny płaconej za funkcjonalność i działanie produktu.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here