Czyszczenie klawiatury

0
1002
czyszczenie klawiatury

Podczas pracy przy komputerze często zdarza się nam, że lubimy co nieco przy nim przekąsić. Przez naszą nierozwagę, czasem nieświadomie, okruszki wypadają nam na klawiaturę komputera, dostając się pomiędzy klawisze. Często również nie zauważamy, że higiena naszych rąk pozostawia sobie wiele do życzenia i oprócz okruszków na klawiaturze lądują tłuste ślady i dodatkowo gromadzi się brud. Po pewnym czasie zauważamy, że niektóre klawisze nie działają tak, jak powinny, a sam wygląd klawiatury nas odpycha od jej użytkowania. Czas najwyższy na czyszczenie klawiatury. Poniżej kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym twoja klawiatura odzyska dawny blask.

Jednym z najpopularniejszych sposobów na pozbycie się niechcianych elementów, jest po prostu jej rozebranie. O ile w klawiaturze podłączanej przez kabel wydaje się to prostsze, to jednak użytkownicy laptopów mogą mieć z tą metodą większy problem, ponieważ należy wyjąć wszystkie klawisze, aby dotrzeć do znajdujących się w niej okruszków. Przy tej metodzie należy pamiętać o układzie klawiatury, aby każdy klawisz został zamontowany później na właściwym miejscu.

Jeśli nie mamy możliwości rozkręcenia klawiatury komputerowej albo nie mamy na to zbytniej ilości czasu, to możemy pokusić się o zastosowanie sprężonego powietrza. Pozwoli nam ono pod wpływem ciśnienia wydmuchać niechciany kurz i brud. Aby przeczyścić klawisze, najlepiej zastosować alkohol izopropylowy (izopropanol), który jest bezpieczny dla elektroniki, szybko paruje i nie zbiera się w niektórych miejscach tak jak woda. Do trudniej dostępnych miejsc warto dodatkowo użyć patyczków kosmetycznych, które nasączymy wspomnianym wcześniej alkoholem.

klawisze

Innym sposobem na pobycie się tłuszczu z klawiatury jest użycie nawilżonych chusteczek do czyszczenia różnych powierzchni. Jest to również jeden z najszybszych sposobów. Warto zaopatrzyć się przynajmniej w jedno opakowanie i przecierać klawiaturę regularnie, co pozwoli ją utrzymać w czystości. Doskonale również sprawdzają się te dla dzieci, których uniwersalność potrafi czasem zaskakiwać. Nie powinniśmy jednak przesadzać zbytnio z ich używaniem, ponieważ w swoim składzie posiadają również wodę, która raczej nie powinna się znaleźć w naszej klawiaturze. Podczas każdej konserwacji klawiatury najlepiej odłączyć ją od komputera. Czyszcząc laptopa, również go wyłączamy.

Na portalach aukcyjnych możemy również znaleźć za kilkanaście złotych mini odkurzacze podłączane pod gniazdo USB w komputerze, które również w łatwy sposób pomogą na pozbyć się spomiędzy klawiszy niechcianych intruzów. Działają one jak domowy lub samochodowy odkurzacz, jednak z o wiele mniejsza mocą.

Kolejnym ze sposobów jest użycie specjalnej plastycznej masy lepiącej, którą wyglądem przypomina plastelinę. Taką masę rozprowadzamy po klawiaturze, tym samym powodując, że drobinki kurzu, jak i te większe okruszki po prostu się do niej przylepiają. Jest to coraz popularniejsza metoda, za pomocą której pozbędziemy się również trudno dostępnych drobinek kurzu w samochodzie. Można również ją wykorzystać w domu, samochodzie, czy na biurku gdzie aktualnie pracujemy.

klawiatura

Codzienna praca na klawiaturze przez różne osoby powoduje, że oprócz widocznego brudu, pojawiają się również niewidoczne zagrożenia, czyli bakterie, które niekiedy mogą być groźne dla naszego zdrowia. Bardzo dobrze mieć przy sobie środek antybakteryjny lub chusteczki nawilżone tym środkiem, co oprócz utrzymania zwykłej czystości zabije niechciane drobnoustroje. Środki te są z reguły na bazie alkoholu, więc po wytarciu praktycznie od razu można pracować, gdyż ten szybko wyparuje.

Stosowanie powyższych technik pozwoli cieszyć nam się ukochanym sprzętem przed długie lata, a co najważniejsze, może zapobiec jego uszkodzeniu. Jak można zauważyć, na rynku dostępnych rozwiązań na czyszczenie klawiatury jest naprawdę wiele i będą pewnie wymyślane coraz nowsze, jednak w myśl zasady, lepiej zapobiegać, zamiast leczyć, więc czasami najłatwiej po prostu zrobić sobie krótką przerwę i zjeść ulubiony posiłek z dala od komputera.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here