Czym wyczyścić srebrny łańcuszek

0
1875
czym wyczyścić srebrny łańcuszek

Twój ukochany srebrny łańcuszek pokrył się brzydkim nalotem lub – co gorsza – zerdzewiał? Musisz zatem zrobić coś, by go wyczyścić. Trudne to wcale nie będzie. Nawet jeżeli nie dysponujesz w tym momencie specjalnymi preparatami przeznaczonymi do usuwania osadów ze srebra, nic nie stoi na przeszkodzie, byś stworzyła swój własny preparat czyszczący i to z tego, co aktualnie masz w domu.

Czym wyczyścić srebrny łańcuszek?

Do stworzenia skutecznych preparatów wykorzystasz sodę oczyszczoną, cytrynę, sól, a nawet pastę do zębów. Którąś tych rzeczy na pewno masz akurat w domu, a to oznacza, że nie musisz już teraz lecieć do sklepu, by za moment cieszyć się idealnie lśniącym łańcuszkiem.

Szukając takich domowych sposobów na wyczyszczenie srebra, na pewno wiele razy natkniesz się na technikę wykorzystującą działanie pasty do zębów. Niby na co dzień wyłącznie szczotkujesz nią ząbki, a jednak ma ona znacznie więcej ciekawych zastosowań. Pasta, ze względu na występujące w niej związki czyszczące i wybielające, potrafi fantastycznie usunąć brud z najróżniejszych powierzchni.

Niektórzy myją nią nawet białą gumę na sportowym obuwiu! Ty natomiast z jej pomocą odświeżysz swoją srebrną biżuterię. Pastę nałóż w niewielkiej ilości na szmatkę z bawełny, a następnie zacznij pocierać o nią zabrudzonym łańcuszkiem. Gdy osiągniesz satysfakcjonujący efekt, spłucz resztki pasty wodą i przetrzyj łańcuszek suchą ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Rezultat pracy powinien cię zadowolić.

kobieta

Drugi sposób bardzo skutecznie poradzi sobie z większymi zabrudzeniami, a nawet ze rdzą, która nijak nie chciała zejść z powierzchni łańcuszka. Wykorzystasz w nim dowolny napój gazowany. Może to być zwykła cola, ale równie dobrze sprawdzi się coś równie słodkiego o podobnym składzie. Najważniejsze jest to, aby w napoju występował kwas – to właśnie on bierze na siebie odpowiedzialność za rozpuszczenie rdzawego lub brunatnego nalotu.

Cola, która zawiera dość spore ilości tego związku, fantastycznie poradzi sobie zatem z wyczyszczeniem każdej srebrnej biżuterii. Łatwo możesz jej też użyć. Wystarczy, że przelejesz napój do dużej miski, zamoczysz w niej zabrudzony łańcuszek i pozostawisz go w roztworze na kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Czas moczenia dostosuj do poziomu zanieczyszczeń. Później wyciągnij łańcuszek z roztworu, przemyj go samą wodą i wysusz miękką ściereczką.

Trzecia już metoda na to, czym wyczyścić srebrny łańcuszek, jest zdecydowanie najciekawsza, najbardziej szalona i zarazem kontrowersyjna. Wykorzystasz w niej… popiół! Może to być nawet ten popiół, który strzepujesz z wypalających się papierosów. W niewielkiej ilości nałóż go na wilgotną ściereczkę. Przyłóż ją do zabrudzonego miejsca na łańcuszku i delikatnie pocieraj, aż plamka całkowicie zniknie. Metoda wydaje się dziwna, ale działa naprawdę fantastycznie, bo korzystano z niej już w dawnych czasach, a i tak się nie przedawniła. Wszystkie panie domu wciąż jej używają. Popiół wykazuje się silnym działaniem oczyszczającym, ponieważ pozwala na mechaniczne starcie zabrudzeń. Pamiętaj jednak o tym, by do czyszczenia srebra nie użyć popiołu węglowego. Jest on bowiem zbyt mocny.

srebrny łańcuszek

Do przetestowania ostatniego sposobu potrzeba ci jest wódka, ewentualnie spirytus. Co prawda napoje wysokoprocentowe nie poradzą sobie z trudniejszymi i starszymi zabrudzeniami czy rdzą, ale na pewno pomogą ci wyczyścić delikatnie zanieczyszczony łańcuszek. Zanim jednak sięgniesz po trunek, umyj wisiorek wodą z mydłem. Następnie wlej wybrany alkohol do miski i zanurz w niej biżuterię tak, aby cała znalazła się pod roztworem. Teraz musisz poczekać.

Aby alkohol mógł skutecznie rozpuścić zanieczyszczenia, powinnaś trzymać w nim łańcuszek przez przynajmniej dwanaście godzin, a najlepiej całą dobę. Po tym czasie możesz już sprawdzić uzyskane efekty. Pamiętaj również o tym, aby raz jeszcze przemyć cały łańcuszek – nie chcesz przecież, by utrzymał się na nim nieprzyjemny zapach alkoholu.

Istnieje jeszcze wiele innych domowych metod na czyszczenie srebrnej biżuterii, ale te wymienione wyżej przez wielu uznawane są za najskuteczniejsze.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here