Chore zatoki dają wiele nieprzyjemnych objawów. Tej dolegliwości towarzyszą przeważnie silny i niereagujący na tabletki ból głowy, uczucie zatkanego nosa oraz spore problemy z oddychaniem. Ciężko się funkcjonuje, a praca staje się wręcz niemożliwa, bo z dnia na dzień objawy przybierają na sile, jednocześnie doprowadzając do pogorszenia się samopoczucia. Nie każdy ma natomiast możliwość, aby z takim problemem udać się do lekarza. A co wtedy? Czym płukać zatoki samodzielnie, by sobie jeszcze bardziej nie zaszkodzić?
Jakie są najlepsze domowe sposoby na oczyszczenie zatok?
Cudownym działaniem mogą wykazać się w tym przypadku różnego rodzaju ziółka. To naturalne produkty, które raczej nie szkodzą, choć i na nie należy uważać, bo stosowane w bardzo dużych ilościach też potrafią wywołać różne skutki uboczne. Bezpieczny będzie jednak m.in. imbir. Można zetrzeć go na tarce lub pokroić na małe kawałeczki, a następnie dodać do herbaty z miodem i cytryną, by rozgrzać organizm od środka. Ogólnie rzecz biorąc w chorobie zatok trzeba jak najwięcej pić. Najlepsze będą napoje ciepłe, czyli różnego rodzaju herbatki, ziółka oraz woda o temperaturze pokojowej. Poprzez rozgrzanie organizmu potrafią one udrożnić drogi oddechowe. W chorobie nie należy natomiast pić zbyt dużej ilości napojów zawierających kofeinę, gdyż mogą one odwadniać.
Jeżeli samo picie herbatek i ziół nie wystarczy, warto na pewno wypróbować inhalacje. To jeden z najskuteczniejszych sposobów na zatkane zatoki, a jego dodatkową zaletą jest to, że bez problemu można go wykorzystać w domowych warunkach. Potrzebne są do tego: szersze naczynie, woda oraz rozgrzewające zioła bądź olejki – m.in. mięta pieprzowa, rumianek bądź szałwia.
Najpierw należy wlać do miski sporą ilość zagotowanej wody. Następnie trzeba dodać do niej ok. pięćdziesiąt gramów wybranych ziół, które można też zastąpić pięcioma łyżkami zwykłej soli. Chory powinien pochylić się nad miską i przykryć głowę ręcznikiem. Bardzo ważne jest to, aby w takiej pozycji starać się brać głębokie oddechy. Zabieg powinien trwać ok. piętnaście minut. Inhalacje można oczywiście powtarzać – przynoszą one niemalże natychmiastową ulgę.
Mówiąc o najlepszych domowych sposobach na zatkane zatoki, koniecznie trzeba też wspomnieć o niezwykle skutecznych płukankach. Prawdopodobnie każdy kiedyś o nich słyszał, ale mało komu chce się je wykonywać. A zdecydowanie warto! No to czym płukać zatoki, by jak najszybciej je odetkać i wreszcie móc pozbyć się zalegającej w ich okolicach wydzieliny? Do wyboru są trzy substancje: woda destylowana, woda morska oraz sól fizjologiczna.
Każda z nich działa podobnie, także można stosować je wymiennie. Aby przeprowadzić płukanie zatok, należy zaopatrzyć się również w gruszkę do nosa, którą można kupić za grosze w każdej aptece. Roztwór powinien trafić do jej środka. Następnie należy rozpocząć płukanie i wykonywać je przez ok. kilka minut. Ta metoda doskonale radzi sobie z niwelowaniem dolegliwości bólowych. Poprawia także drożność górnych dróg oddechowych, dzięki czemu choremu łatwiej się później oddycha.
Ostatni sposób nie jest może aż tak skuteczny jak te wymienione wyżej, ale za to zdecydowanie najłatwiej można go zastosować. Polega on na smarowaniu czoła i skroni maściami rozgrzewającymi. Preparaty tego rodzaju można dziś kupić zarówno w aptekach, jak i zwykłych hipermarketach, ale szukając ich, koniecznie należy zapoznać się z ich składem.
Najskuteczniejsze okazują się bowiem maści zawierające wyciąg z rozmarynu bądź eukaliptusa. Należy nakładać je na czoło i w okolice skroni i rozsmarowywać, delikatnie pocierając skórę. Aby składniki występujące w preparacie miały szansę przeniknąć przez grubą warstwę na skórka, głowę można owinąć ręcznikiem lub chustką. Maść zadziała wtedy jeszcze lepiej. W takim kompresie warto nawet udać się do łóżka, aby ułatwić sobie zasypianie.
Chore zatoki potrafią być jednak objawem znacznie poważniejszych schorzeń. Jeżeli więc mimo zastosowania powyższych sposobów stan chorego wciąż się nie poprawia, powinien on zgłosić się do lekarza.