Czy półpasiec jest zaraźliwy

0
1521
czy półpasiec jest zaraźliwy

Co to jest półpasiec? Sama nazwa brzmi nieprzyjemnie. Otóż półpasiec powoduje ten sam wirus, co ospę wietrzną, popularnie zwaną wiatrówką, czyli jedną z chorób wieku dziecięcego. I obie te choroby są więc ze sobą związane w specyficzny sposób. Kiedy organizm styka się z wywołującym obie choroby wirusem po raz pierwszy, pewnym jest, że pacjent zapadnie na ospę wietrzną. Drugie zachorowanie na wiatrówkę zdarza się, ale bardzo rzadko. Natomiast sam wirus pozostaje w organizmie – w zwojach nerwowych, w których niejako ulega uśpieniu. Kiedy organizm jest z jakiegoś powodu (nawet tylko chwilowo) bardzo osłabiony, dana osoba może zapaść na półpasiec.

A czy półpasiec jest zaraźliwy? Odpowiedź brzmi: i tak i nie

Jeżeli z chorą osobą ma styczność ktoś, kto nie miał jeszcze ospy wietrznej, może na skutek tego spotkania zapaść na ospę wietrzną. Jeżeli natomiast z chorym na półpasiec ma styczność osłabiona osoba, która ospę już przechodziła (nawet dość dawno, np. kilkadziesiąt lat wcześniej), to może zapaść na półpasiec. Jak w ogóle rozpoznać u siebie półpasiec? Najpierw w miejscu, gdzie później pojawi się wysypka, daje się odczuć ostry, piekący ból – to miejsce wzdłuż zaatakowanego przez wirus nerwu. Do kilku dni później w tym miejscu występuje wysypka złożona z małych pęcherzyków, a całe to miejsce jest zaczerwienione i swędzi.

tabletki

Jednak – podobnie, jak i przy ospie wietrznej zaleca się, aby powstrzymać się od drapania. Po kilku dniach pęcherzyki zmieniają się w krostki, które wraz z biegiem czasu zasychają i w końcu odpadają – czyli znów mamy tu analogię z ospą. wietrzną. Podczas przebywania półpaśca, lekarz zaleca pacjentowi leki przeciwbólowe oraz przeciwwirusowe. Półpasiec – podobnie, jak i ospa wietrzna może mieć pewne powikłania. Jeżeli półpasiec ma tzw. postać oczną, może dojść później do problemów ze wzrokiem, jeżeli uszną – do problemów ze słuchem.Czy można temu jakoś zaradzić? Na pewno można zmniejszyć ryzyko do minimum poprzez szybkie podjęcie leczenia pod kontrolą lekarza.

Jeżeli ktoś wciąż zastanawia się, czy półpasiec jest zaraźliwy, można go pocieszyć: jest, ale można ustrzec się zarażenia poprzez zachowanie pewnych zasad higieny, jak mycie rąk po przyjściu do domu. Jeżeli wiemy, że mamy styczność z osobą chora na półpasiec, wystarczy zwykle zachować pewien dystans – wirus przenosi się drogą kropelkową. Lepiej też nie dotykać zakażonego miejsca. Półpasiec trwa zazwyczaj do 21 dni i najczęściej pacjent nie przechodzi go powtórnie. Jest to choroba dość nieprzyjemna ze względu na wspomniany już ból.

Na szczęście są leki, którymi można zniwelować nieprzyjemne objawy oraz przyspieszyć leczenie. Jednak podobnie jak przy wiatrówce nie warto mówić: „przecież to tylko ospa”, nie warto bagatelizować też półpaśca. Właściwie leczony ma szansę przejść nie pozostawiając po sobie żadnych przykrych pamiątek. U osób starszych może jednak jeszcze przez pewien czas po przebyciu półpaśca występować ból w miejscu wysypki – to swego rodzaju nerwobóle, które jednak powinny do kilku miesięcy minąć. Jeśli ich występowanie przedłuża się jednak, warto udać się z tym problemem do lekarza. Ten zaleci odpowiednie środki przeciwbólowe i dodatkowe leczenie.

półpasiec

O półpaścu wiele osób nie słyszało w ogóle. Nie każdy, kto przebył ospę wietrzną i miał kontakt z osoba chora na półpasiec, zachoruje i na tę chorobę. Jednak brak wiedzy powoduje, że ból zapowiadający inne widoczne objawy półpaśca, staje się przyczyną lęku i dodatkowego stresu. Przyczyną jest niewiedza. Dopóki nie pojawi się wysypka, nawet lekarz może mieć trudność ze stwierdzeniem, że to pierwsze objawy półpaśca – zazwyczaj, po przeprowadzeniu wywiadu, zaleci środki przeciwbólowe i obserwację.

Jeżeli to tylko możliwe, warto półpasiec przechorować w domu, przynajmniej dopóki krostki z wysypki nie zaczną zasychać. Wiele osób jednak – o ile wysypka występuje w miejscu stale zakrytym przez ubranie – prowadzi normalny tryb życia i nie rezygnuje z wyjść, a nawet z uczęszczania do pracy. Jednak warto zapytać lekarza, co zaleca w konkretnym przypadku.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here