Co daje impregnacja drewna?

0
1292
impregnacja drewna

Co daje impregnacja drewna? Jakie ma zalety? Jaki impregnat do drewna wybrać? Jeśli szukasz odpowiedzi na postawione pytania, znajdziesz je w dzisiejszym artykule. Zapraszamy!

  1. Na czym polega impregnacja drewna?
  2. Jaki impregnat do drewna wybrać, aby zabezpieczyć strukturę drewna?
  3. Impregnacja drewna – zalety

Na naturalne drewno zarówno słońce, wilgoć, jak i owady czy grzyby działają tak, że rozkładają je w te sposób, by ostatecznie stało się częścią leśnego runa. Dlatego w sytuacji, gdy naturalne drewno wykorzystujemy do budowy domu czy stworzenia mebli i ozdób, specjaliści zalecają, by obowiązkowo je zaimpregnować. Na czym polega impregnacja i jakie są jej zalety?

Na czym polega impregnacja drewna?

Impregnacja to swego rodzaju sposób, gwarantujący odpowiednią ochronę dla naturalnego drewna. Materiał ten nasyca się specjalnym środkiem, dzięki czemu zyskuje zabezpieczenie i żadne czynniki ani biologiczne, ani fizyczne nie wpływają na jego stan techniczny. Dzięki temu naturalne drewno przez znacznie dłuższy czas zachowuje nie tylko swoje właściwości, ale i piękny wygląd.

Sposobów na zabezpieczanie drewna było wiele na przestrzeni lat. W Starożytnym Egipcie wykorzystywano na przykład olej cedrowy, a w kolejnych wiekach różnego rodzaju przetwory z kamiennego węgla lub drzewnej smoły. Dziś na rynku można znaleźć specjalne środki, produkowane głównie na bazie mieszanek żywic. Niektóre preparaty mają w swoim składzie również naturalne oleje.

Jeśli potrzebujesz wydajnych i skutecznych impregnatów, sprawdź ofertę na stronie https://www.dekoratorium.pl/pl/c/Produkty/Produkty-do-drewna/Impregnaty, gdzie znajdziesz między innymi rozwiązanie do drewna konstrukcyjnego, powłokotwórcze czy ochronno-dekoracyjne. Oferta obejmuje także typowy impregnat ochronno-dekoracyjny ogrodowy.

Metod impregnacji drewna jest kilka. Do najpopularniejszych zalicza się impregnację powierzchniową głęboką, ciśnieniowo-próżniową oraz powierzchniową. Przy głębokiej impregnacji drewno nasyca się preparatem grzybobójczym. Środek ten dochodzi do głębokości większe niż 10 mm. Impregnacja ciśnieniowo-próżniowa przeprowadzana jest w przemysłowych warunkach. Impregnat podaje się pod ciśnieniem. Sposób ten najczęściej wykorzystuje się do zabezpieczania drewnianych elementów, które używa się na zewnątrz – na przykład ogrodowe palisady.

Jeśli chciałbyś jedynie odnowić ochronę lub ją uzupełnić, samodzielnie możesz zaimpregnować drewno metodą powierzchniową.

Jaki impregnat do drewna wybrać, aby zabezpieczyć strukturę drewna?

Jaki impregnat do drewna wybrać do powierzchniowej impregnacji? Wszystko zależy od tego, przed czym musimy zabezpieczyć drewno, jaki efekt nas interesuje oraz czy nasze drewno było już wcześniej pomalowane. Surowy materiał chroni się najczęściej przed sinizną czy grzybami pleśniowymi. W tej sytuacji warto wykorzystać impregnat typowo ochronny. Przy meblach natomiast możemy użyć impregnatu ochronno-dekoracyjnego. Do odświeżenia natomiast zabezpieczenia i poprawienia wyglądu zaleca się wykorzystywać specjalne impregnaty renowacyjne.

Impregnacja drewna – zalety

Główną zaletą impregnacji drewna jest to, że dzięki temu nasz mebel zachowa swój doskonały wygląd przez znacznie dłuższy czas. Masz pewność, że na naturalnym drewnie nie pojawi się ani pleśń, ani sinizna. W przypadku mebli ogrodowych, płotów czy innych drewnianych elementów, które mamy w swoim ogródku, otrzymujemy gwarancję, że produkty te będą odpowiednio zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Na rynku znajdziesz nie tylko impregnat do drewna bezbarwny. Dostępne są również preparaty w różnych odcieniach. Dzięki temu możesz bez problemu zmienić nieco wygląd mebla, jeśli aktualny kolor przestanie Ci się podobać. Jak widać impregnaty rozpuszczalnikowe to świetny sposób na zabezpieczenie wysuszonego drewna. Dzięki nim zadbasz o meble ogrodowe oraz inne elementy wyposażenia. Dobry środek do drewna ogrodowego nie musi być drogi, o ile będzie miał odpowiedni skład i zostanie prawidłowo wykorzystany do ochrony drewna. Więcej informacji znajdziesz na stronie producenta, który opisuje jak impregnować lekko wilgotne drewno.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here